Gjithçka duhet të dini për serinë iPhone 14!

09/10/2022
3

Apple mbajti ngjarjen e saj vjetore duke debutuar iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max. Apple prezantoi gjithashtu modelet e reja të Apple Watch Series 8, një version të rinovuar të Apple Watch SE, Apple Watch Ultra dhe AirPods Pro 2.
Apple iu deshën më shumë se një orë e gjysmë për të prezantuar të gjitha pajisjet e reja gjatë ngjarjes së tij "Far Out", por ne kemi përmbledhur gjithçka në këtë artikull.Duke ruajtur pjesën më të madhe të dizajnit të iPhone 13 duke përfshirë pak a shumë të njëjtin nivel për kamerën selfie të telefonit dhe sensorët Face ID. Sido që të jetë, iPhone 14 duket shumë si 13 në pamje të parë, me të njëjtin ekran të sheshtë. Modelet amerikane të iPhone 14 eliminojnë gjithashtu pjesën fizike të kartës SIM, duke hyrë të gjitha në eSIM. 
iPhone 14 ka një ekran 6.1 inç (15.4 cm), ndërsa 14 Plus ofron një ekran të madh 6.7 inç (17 cm). Modeli 14 Plus ofron jetëgjatësinë më të mirë të baterisë së çdo iPhone deri tani. Të dy modelet vazhdojnë të ofrojnë chipa A15 Bionic të vitit të kaluar. Në pjesën e përparme të kamerës, ka një kamera ultra të gjerë dhe një kamera të re kryesore 12 megapiksel me hapje f/1.5 dhe stabilizim të bazuar në sensor.Ka një përmirësim 49% në cilësinë e imazhit me dritë të ulët dhe se Modaliteti i Natës është dy herë më i shpejtë tani. Ekziston gjithashtu një kamera e re TrueDepth 12 megapiksel me fokus automatik në pjesën e përparme. Apple do të aplikojë gjithashtu përpunimin e imazhit Deep Fusion më herët në linjën e imazhit, duke përmirësuar performancën në dritë të ulët dhe interpretimin e ngjyrave, duke e quajtur këtë teknologji “Motor fotonik”.
Regjistrimi i videos merr gjithashtu një modalitet të ri stabilizimi të quajtur Modaliteti i Veprimit që përdor të gjithë sensorin për një qëndrueshmëri të tillë.


Mundësuar nga A16 Bionic, çipi më i shpejtë ndonjëherë në një smartphone, iPhone 14 Pro prezanton një klasë të re të sistemit të kamerës pro, me kamerën e parë kryesore 48MP në iPhone që përmban një sensor me katër piksel dhe Motorin Photonic, një tubacion imazhi të përmirësuar që përmirëson në mënyrë dramatike fotot në dritë të ulët, njofton Apple.
Phone 14 Pro prezanton një sistem kamerash që fuqizon çdo përdorues, nga përdoruesi i rastësishëm tek ai profesionist, të bëjë fotot dhe videot e tyre më të mira, si dhe teknologjitë e reja inovative si ekrani Always-On dhe Dinamic Island, i cili ofron ndërveprime të reja për njoftime dhe aktivitetet”, ka thënë Greg Joswiak, zëvendëspresident i lartë i Apple për Marketingun në mbarë botën.
“Dhe me çipin tepër të fuqishëm dhe efikas A16 Bionic dhe jetëgjatësinë e baterisë gjatë gjithë ditës, ky është iPhone më i mirë deri më tani”, ka shtuar ai.


iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max kanë një dizajn të bukur çelik inox me xham mat dhe teksturë në katër ngjyra mahnitëse, vjollcë e thellë, argjend, ari dhe e zezë.
I disponueshëm në përmasat 6,1 inç dhe 6,7 inç, të dy modelet përfshijnë një ekran të ri Super Retina XDR me ProMotion që përmban ekranin Always-On për herë të parë ndonjëherë në iPhone, i mundësuar nga një shpejtësi e re rifreskimi 1Hz dhe shumë efikas sa i përket energjisë.
Këto përparime novatore e bëjnë iPhone-in edhe më të domosdoshëm për punet përditshme, projektet kreative dhe tani edhe situatat emergjente që mund të kemi.

Komentet

ka dal ipofon 16 pro max price
Ka dal ipofon 15 pro max price
Ka dal ipofon 14 pro max price
Shkruaj nje koment